אם הייתם שואלים את השאלה הזו לפני 10 או 5 שנים, זו הייתה בדיחה עצובה. שוק ההייטק היה תמיד ידוע בתור מקום בו עובדים מצאת החמה ועד צאת הנשמה, מוותרים על מה שנקרא "חיים" ומשתעבדים מרצון למען תלוש המשכורת הנכסף.

היום, יותר ויותר חברות בשוק מתגמשות וחורטות על דגלן את ערכי ה- Work/Life Balance. הכיצד? התשובה כנראה מורכבת מכמה גורמים.

לדעתי, חלק מההסבר נעוץ בתחרות. כבר מספר שנים שחברות טובות מתחרות בציד על מועמדים חזקים ומחוזרים,  ומוצאות את עצמן עושות סלטות באוויר כדי לזכות בעובד המוצלח. אז זה התחיל משכר מרקיע שחקים, ומשרדים מושכים ומלאי שולחנות סנוקר, פינות ישיבה, מגלשות וכו', והיום השלב הבא באבולוציה הזו מסתמן כהבנה של הצורך האמיתי של העובדים- איזון.

בעידן שלאחר מהפכת הניו- אייג', המודעות לצורך האנושי באיזון הפכה לברורה. יותר ויותר אנשים רודפים אחר איזון בחייהם. איזון תזונתי, איזון גופני, זוגיות וחיי משפחה מאוזנים, איזון כלכלי- הן רק כמה דוגמאות המבהירות ש"איזון" הפך למונח רחב. סדר העדיפויות השתנה, וכולל היום גם חיי פנאי, חיי חברה וחיי משפחה.  

העובדים של היום רוצים את הכי טוב. הם רוצים את הכל. והכל זה אומר גם וגם. מצד אחד- עבודה מספקת, משמעותית, משתלמת כלכלית ומייצרת רווחה, ומצד שני- חיי משפחה או זוגיות, זמן פנוי ואיכות חיים כללית טובה. כדי לענות לנוסחא הזו, חברות היום מתגמשות בכדי לייצר תנאי עבודה טובים יותר.

נדבך נוסף בסוגיה הוא השפעות השחיקה.

עובדים שנדרשים לביצועים גבוהים ולשעות עבודה ארוכות מאוד חווים שחיקה גדולה יותר. השחיקה פוגעת בשביעות הרצון שלהם, אך גם ביעילות שלהם. למשל, עובד עייף ושחוק לא יוכל להציג חשיבה יצירתית גבוהה. יכולת, שבעולם התוכנה לעיתים היא חשובה מאין כמוה עבור מפתחים, ארכיטקטים ואלגוריתמאים.

נוצר מצב בו העובדים עבדו יותר שעות אך הפיקו תוצר ירוד יותר. העבודה הייתה מתמשכת אך לא יעילה באותה מידה. לפעמים הדבר גרר היעדרויות מרובות, עליה בתחלופת עובדים ועוד. בשורה התחתונה, כאשר עובדים הועסקו בתנאים קשים, המעבידים גם הם שילמו את המחיר בפיריון עבודה נמוך יותר. השמירה על האיזון הפכה לפתרון של WIN-WIN.

דוגמאות ישנן בשפע- יותר ויותר חברות מוכנות לקבוע כי חלק מהמשרה יתבצע בעבודה מהבית, או מנהיגות מדיניות שבמסגרתה ניתן לצאת מוקדם בחלק מהימים על חשבון ימים אחרים. במקומות אחרים נפתחות משרות חלקיות, ויש חברות המייצרות חופשות יזומות, או מקפידות על מקסימום שעות עבודה, ויצירת סביבת עבודה המעודדת הפסקות ומנוחה. יש חברות שהכריזו על משרדיהן כ- Dog friendly, ומאפשרות לחיות המחמד של העובדים ללוות אותם לעבודה.

גם במובן זה, המאזן הנוכחי של ההיצע והביקוש למועמדים חזקים מכתיב תנאים חדשים, בהם המועמדים קובעים את חוקי המשחק והחברות המובילות מיישרות קו.

תוכלו למצוא חלק מההיצע הגדול של משרות בחברות המקיימות Work/Life balance בדיוור שלנו.