כשאתם מועמדים למשרה בהייטק קיימת פעמים רבות התלבטות – האם האחריות על ה"משחק המקדים" נמצאת בידיים שלכם? האם כדי להתקבל לתפקיד מבוקש צריך להפיק טקס חיזור אחר החברה המעסיקה?

צריך להפיק טקס חיזור אחר החברה המעסיקה
צילום: Andy Wright

שמי דורינא ואני רכזת גיוס בפיקארו- ייעוץ והשמה להייטק. אני חדשה בתחום, והיום אחרי חצי שנה של מגע יומיומי עם מועמדים ומעסיקים, צפות להן תובנות, חלקן מפתיעות.

במהלך הקריירה שלי עברתי מספר תהליכי מיון כמועמדת למשרות, חלקם ארוכים ומייגעים, כאלה שכללו מרכזי הערכה, סדרת ראיונות, או מבחנים שונים. במסגרת תהליכים כאלה תמיד מצאתי את עצמי מתלבטת איך נכון לנהוג: האם לשחק אותה "קשה להשגה", להבהיר כי יש לי אופציות נוספות על הפרק, או אפיקים נוספים בהם אוכל לבחור, ובכך לנסות ולעורר עניין או סוג של דחיפות בבחירה בי, או שמא עליי לחזר, להסביר ולפרט מדוע ועד כמה ההזדמנות הזו קורצת לי, ולחשוף את העניין שלי במשרה, תוך סיכון להיתפס "קלה להעסקה"? מנקודת המבט שלי היום אני סבורה שהגעתי לכמה מסקנות בנושא.

במסגרת תפקידי בחברת פיקארו, חברת השמה להייטק,  אני מלווה מועמדים הנמצאים דרכנו בתהליכי מיון בחברות ההייטק השונות עימן אנו עובדים. בכל יום אני לומדת קצת יותר על התהליכים הללו , ועל הבסיס לפיו מתקבלות החלטות בחברות הללו. בהרבה מקרים אנחנו כחברת השמה משמשים את שני הצדדים כגורם מתווך. אחריות זו מצריכה רגישות ויכולת לשקף לכל צד את העמדות של הצד השני, הלבטים והחששות שלו, במטרה לסייע לתהליך להתקדם לשביעות רצונם של החברה ושל המועמד.

במהלך עבודתי נתקלתי לאחרונה בשני מקרים ששפכו אור בעיניי על נקודה חשובה אליה רבים לא מודעים כראוי. שני מועמדים שלנו, שניהם חזקים טכנולוגית, עומדים בדרישות התפקיד מכל בחינה ובעלי מוטיבציה נשללו בשלבים מתקדמים של תהליך המיון, ובשני המקרים סיבת השלילה הייתה זהה- חוסר התלהבות של המועמד (כפי שנתפס ע"י החברה).

המקרה הראשון התרחש בתהליך של מועמדת שלנו, שהרשימה אותנו מאוד ברמתה המקצועית והתמודדה על משרה נחשקת, וכמו שאתם מנחשים- לא צלחה. המועמדת נשלחה למשרת Senior Python Developer . מדובר במשרה בכירה ובה פיתוח Backend של מערכת מורכבת. המשרה בחברת סטארט אפ מצליחה במרכז ת"א שמפתחת מוצר Social Video Chat בטכנולוגיות חדישות ומעניינות וניחנת באווירה משפחתית ועבודת צוות. הרבה מועמדים התמודדו והביעו עניין רב במשרה לאור האתגר הטכנולוגי והתגמול החברתי. המועמדת עברה ראיונות טכנולוגיים בצורה טובה ללא עוררין. בד בבד סיפרה לנו שהתרשמה מאוד מהחברה. מנתה את יתרונותיה בפנינו וציינה שהמוצר מעניין ומאתגר. לפיכך היתה כה שמחה לעבוד שם עד כדי עצירת התהליכים האחרים שלה עד לקבלת תשובה (בתקווה שחיובית) מהחברה המדוברת. מנגד,  מול החברה, לאורך כל התהליך, הקפידה המועמדת לשמור על "Poker Face" ונזהרה לא להביע התלהבות. לאחר שאנו שיקפנו לחברה שאכן המועמדת מעוניינת בחברה ונלהבת מהאפשרות לעבוד שם, היא קיבלה הצעת שכר בעל-פה (יש לציין שבגובה השכר שהגדירה וביקשה מלכתחילה).

המועמדת סירבה ואמרה שמצפה לקבל יותר, וזאת מבלי לציין או להביע בפני הגורמים הרלוונטיים בחברה את התלהבותה או רצונה לזכות במשרה. מספר ימים לאחר מכן, לאחר שלא עשתה שום פעולה המביעה נכונות להתגמש או להביע את תחושתה בנוגע לחברה ולנסות להגיע להבנה עימם, תוך שיקוף רצונה העז להיות חלק מהחברה, היא קיבלה תשובה כי לא ימשיכו איתה בתהליך. בבירור שערכנו מול החברה ניכר כי אותה מועמדת נשללה רק כיון שלא הביעה שום התלהבות מהתפקיד או מהחברה, כפי שהצטייר בפניהם לאור ההתנהלות שלה, וכך יצא שמועמדת מצויינת טכנולוגית פספסה משרה חלומית רק כי חיכתה ש"הרב יבוא אליו".

המקרה השני קרה במסגרת תהליך גיוס לחברה קטנה ומשפחתית בשרון המגייסת מהנדסי C לפיתוח מערכת מולטימדיה. החברה מחפשת עובדים שמעוניינים "להיכנס למשפחה", ומעבר לניסיון הטכנולוגי היה חשוב למגייסים להבין שהמועמדים בתהליך מתלהבים מהמוצר, מהתפקיד ובכלל. זוהי משרה נחשקת במיוחד, לאור האתגר המקצועי והרמה הטכנולוגית הגבוהה. מועמד חזק שנשלח על ידנו לחברה והגיע לסוף התהליך שיתף אותנו לאורך כל הדרך בהתלהבותו, וסיפר על מפגשים חיוביים ונעימים, בהם חש מאוד בנוח ותיאר כימיה גבוהה עם המראיינים. אנחנו העברנו מסרים אלו לחברה, אך לצערנו המועמד עצמו לא הצליח להעביר את התחושה הזו כהוויתה למגייסים, ונשלל לבסוף. החברה נימקה את החלטתה בכך שלא ניכר באף שלב שאותו מועמד מתלהב מהתפקיד ומהחברה, או מפגין מוטיבציה גבוהה להצטרף לדרך המשותפת.

אז מה למדנו?

שכמו בכל זוגיות, גם בתהליך הגיוס יש חשיבות מכרעת לקריטריון חמקמק, אותו ניתן לכנות "ברק בעיניים". החברה המגייסת מעוניינת במועמדים המביעים ומבהירים את התלהבותם ורצונם העז להצטרף לשורותיה. היא רוצה להרגיש מחוזרת, נחשקת, אטרקטיבית. ואם נהיה כנים עם עצמנו- מי מאיתנו לא ירצה להרגיש כך? אם נחזור לדימוי התהליך לזוגיות- האם תתחתנו עם מי שאתם לא בטוחים שמעוניין בכם?

מצד שני, יש להביע את התלהבותכם באופן נעים, מדוד, ולהיזהר שלא להיתפס כ"מציקים" או "נואשים". מסר קיצוני ייתפס פעמים רבות כלא אמין או כבעייתי, וגם מכך כדאי להימנע. הביעו את העניין שלכם במשרה במסגרת הראיון, בשיחות המשך, ומול חברת ההשמה (אם מעורבת בתהליך זה חברה כזו), אך אל תיזמו קשר אך ורק לשם מטרה זו.

כפי שראינו, ניסיון ומיומנות טכנולוגית גבוהה לא מחליפות את הצורך באותה מוטיבציה נתפסת, וכפי שנוכחנו לגלות, גם כשקיימת מוטיבציה כזו- היא לא תמיד מתוקשרת באופן ברור לגורמי הגיוס במסגרת תהליך המיון, מה שעלול לעלות בפספוס ההזדמנות.

אז איך מחזרים נכון אחר החברה? הנה שלושה עקרונות חשובים:

  1. במעמד ראיון העבודה חשוב לספר למראיין שהתפקיד מוצא חן בעיניכם, ולא להשאיר זאת ברמת הצהרה כללית, אלא לפרט ולהסביר את האמירה. למשל, להתייחס לגודל החברה, לאופי הצוות, למוצר המפותח בחברה. חשוב לשם כך לבצע מעט מחקר מקדים, ולהשיג פרטים מרכזיים לגבי החברה והתפקיד כדי לבסס את דבריכם, וכמובן לשקף את האמת, ולא "להתחנף" במחיר אמינותכם.
  2. אם חשתם בראיון שיש ביניכם ובין המראיין כימיה, או התרשמתם ממקצועיותו בתהליך- אמרו זאת. פידבק חיובי או מחמאה כנה לעולם לא יפגעו בכם, ויכולים רק לשפר את סיכוייכם.
  3. אחד היתרונות המשמעותיים בעבודה עם חברת השמה טובה היא שבעצם יש לכם כמועמדים בתהליך סוכן אישי שידאג לשווק אתכם, ולתקשר בצורה מיטבית את רגשותיכם לחברה המגייסת. למשל במקרה בו התראיינתם בחברה וטרם קיבלתם תשובה, אני ממליצה לבצע פולו-אפ מול חברת ההשמה- כך תוכלו לקבל מידע, להזכיר למגייס שאתם ממתינים, ולהעביר מסר של "אני מאוד מעוניין, ולכן חשוב היה לי להבין איפה אני עומד כרגע בתהליך", מבלי להיות ה"נודניקים" ולהציק לגורם המגייס: אנחנו נהיה ה"נודניקים" בשבילכם. עם זאת, לא כל חברת השמה נוהגת כך, וגם כאשר נעשה תהליך נכון של תיווך פעמים רבות זה לא מספק, והחברה תרצה לשמוע את הדברים ישירות מפי המועמד, ולא דרך שליחים. לכן, אני ממליצה גם לכם לדאוג להביע התלהבות מול החברה המגייסת לאורך התהליך, כי אם הם לא ירגישו נחשקים- הם יבחרו במועמד אחר, או במילים אחרות- לא מתלהב? לא תתקבל!
     

רוצה שנעבוד עבורך ונמצא לך משרה מתאימם

בלחיצת כפתור..

שלח קורות חיים ל- https://jobs.picaro.co.il/JOB107366

 

רוצה שנעבוד עבורך ונמצא לך משרה שמתאימה לך?

נדרשת רק לחיצת כפתור –  שלח קורות חיים

 

 

 

דורינא הינה בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וקרימינולוגיה, ולימודי תעודה בפרופילאות מאוניברסיטת בר אילן, את שניהם סיימה בהצטיינות. דורינא הצטרפה לפיקארו ב- 2013, ומשמשת כרכזת גיוס וכ- Focal Point למועמדים בכל דבר ועניין. דורינא בעלת רקע בתחום אבחון משאבי אנוש, מלאת מוטיבציה לתרום ולהעניק מענה מקצועי ואדיב ללקוחות החברה. היא אחראית בין היתר על ניהול הקשר הישיר ומתן ליווי אישי של המועמדים הנמצאים בתהליכים דרך פיקארו. דורינא מביאה איתה לתפקיד חדשנות, ראייה עסקית מפותחת ויכולת לחשוב מחוץ לקופסא כדי למצוא את הפתרונות הטובים ביותר עבור המועמדים בהם היא מטפלת.

ליצירת קשר: dorina@picaro.co.il

טלפון: 08-9181186